Sposób na to aby zbadać swoje serce na sto procent! - zdrowie

badania holter ekg cieszyn

Skuteczność leczenia kardiologicznego

Choroby serca są coraz częstszą przyczyną problemów zdrowotnych wielu ludzi, z tego powodu kardiologia jest potrzebną dziedziną medycyny. Lekarz kardiolog zajmuje się przeprowadzaniem badań mięśnia sercowego, tętnic ora

Sposób na to aby  zbadać swoje serce na sto procent! - zdrowie badania holter ekg cieszyn
z naczyń krwionośnych w celu postawienia diagnozy. Badania wykorzystywane w diagnozowaniu chorób serca to ekg wysiłkowe, ukg serca oraz badanie holterem ekg. Pierwszym krokiem leczenia problemów z układem krążenia jest właściwe postawianie diagnozy przez kardiologa. Po postawionej diagnozie można wybrać odpowiedni rodzaj leczenia danej choroby. O skuteczności leczenia kardiologicznego stanowi więc właściwie postawiona diagnoza oraz dobór specjalnych leków do danego problemu. Poza właściwym doborem nowoczesnych leków w dbaniu o dobry stan układu krążenia istotna jest również dieta pacjenta, która nie może zawierać wielu tłustych produktów. Leczenie kardiologiczne zależy od rodzaju zdiagnozowanej choroby, dlatego wykonanie odpowiednich badań mających na celu monitorowanie pracy mięśnia sercowego jest ważne w kardiologii.


Leczenie choroby wieńcowej serca

Choroba wieńcowa serca, zwana także inaczej chorobą niedokrwienną, jest jednym z najczęściej występujących schorzeń dotyczących układu krążenia. Choroba ta jest spowodowana niedotlenieniem mięśnia sercowego, co może skutkować niewydolnością serca. Diagnozowaniem oraz leczeniem choroby niedokrwiennej serca zajmuje się kardiolog. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów choroby wieńcowej, należy niezwłocznie udać się na wizytę do gabinetu kardiologicznego, gdzie wykonuje się odpowiednie badania. Najczęstszym objawem tej choroby jest odczuwanie bólu w klatce piersiowej, któremu często towarzyszy odczucie rozpierania. Gabinet kardiologiczny wykona potrzebne badania, takie jak ekg wysiłkowe oraz ukg serca, potrzebne do postawienia diagnozy pacjentowi. Przyczyną występowania choroby wieńcowej serca jest znaczące zwężenie tętnic wieńcowych. Zwężenie tętnic zazwyczaj powstaje na skutek odkładania się w ściankach naczyń wieńcowych blaszki miażdżycowej, która utrudnia przepływ krwi powodując tym samym niedotlenienie mięśnia sercowego.


Zapobieganie chorobom serca

Kardiolog zajmuje się diagnozowaniem, a następnie leczeniem różnych problemów i chorób układu krążenia. Część problemów z sercem wynika z wrodzonych wad, natomiast niektóre choroby serca wynikają bardziej z niezdrowego stylu życia oraz innych problemów zdrowotnych. Problemom, które wynikają z wrodzonej wady serca nie sposób zapobiec, jednak można zaradzić niektórym chorobom serca poprzez stosowanie się do zaleceń kardiologów. Jedną z przyczyn powstawania problemów z sercem może być nieodpowiednia dieta bogata w niezdrowe tłuszcze trans oraz cukier. Warto więc zwracać uwagę na to, co spożywamy, ponieważ dzięki utrzymywaniu właściwej diety możemy znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania. Inną istotną kwestią w zapobieganiu chorobom serca jest aktywność fizyczna. Prowadzenie siedzącego trybu życia zdecydowanie nie sprzyja naszemu zdrowiu, w tym także nie pomaga w funkcjonowaniu układu krążenia. W dbaniu o zdrowe serce pomaga przeprowadzanie badań, które pozwalają wykryć anomalie w funkcjonowaniu mięśnia sercowego, jak na przykład ekg wysiłkowe czy ukg serca.


Kiedy udać się do kardiologa

Dbanie o dobry stan układu krążenia, czyli serca, tętnic i żył, jest niezwykle istotne, jeśli chcemy cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej. Lekarzem, do którego powinniśmy się udawać w razie jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony układu krążenia, jest kardiolog. W gabinecie kardiologicznym wykonuje się specjalne badania, które monitorują stan serca. Najprostszym badaniem jest ukg serca, zwane także badaniem usg. Inne, często przeprowadzane badanie, to ekg wysiłkowe. Sama wizyta w gabinecie kardiologicznym często polega na udzieleniu wywiadu zdrowotnego lekarzowi kardiologowi, który później zleca wykonanie określonych badań. Jeśli najprostsze badania nie wskażą niczego konkretnego, wtedy często zleca się wykonanie badania holterem ekg, co pozwala na monitorowanie pracy mięśnia sercowego przez pełną dobę. Po ustaleniu problemu pacjenta kardiolog skupia się na wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Pierwsza wizyta w gabinecie kardiologicznym polega na rozmowie z pacjentem, a następnie na wykonaniu podstawowych badań.