Problemy ze samym sobą? Może potrzebujesz terapii - zdrowie

warsztaty rozwoju osobistego kraków

Choć czasy się zmieniają spora ilość

Choć czasy się zmieniają, spora ilość osób wciąż ma negatywny stosunek do psychoterapii. W końcu jeszcze do niedawna korzystanie z pomocy psychologów bądź terapeutów było uznawane za powód do wstydu i nikt nie c

Problemy ze samym sobą? Może potrzebujesz terapii - zdrowie warsztaty rozwoju osobistego kraków
hciał się do takich wizyt przyznawać, nawet jeśli regularnie z nich korzystał. Ten niewłaściwy sposób myślenia należy jednak zmienić. Psychoterapia potrafi pomóc ludziom w wielu sytuacjach. Jeżeli więc ktoś nie chce się na nią wybrać tylko dlatego, że się tego wstydzi, musi jak najszybciej przełamać swoje blokady, zanim będzie za późno i jego stan znacząco się pogorszy.

Na początku, zanim pacjent przyzwyczai się do wizyt u psychiatry i zacznie traktować je jak coś normalnego, może po prostu nikomu o nich nie mówić. Nie ma takiego obowiązku. Nie musi zwierzać się ani rodzinie, ani znajomym. Prędzej czy później przyjdzie na niego czas i sam zechce opowiedzieć o terapii bliskim, ale nikt nie powinien go do tego zmuszać. Warto też wspomnieć, że istnieje coś takiego jak terapia grupowa, która zdecydowanie może pomóc osobom nadmiernie nieśmiałym czy wstydliwym. W gronie podobnych ludzi łatwiej zaakceptować własne ograniczenia. Grupowa terapia nierzadko daje nawet lepsze rezultaty od tej indywidualnej.


Sam będziesz mógł się o tym

Jeżeli masz w planach skorzystać z pomocy psychoterapeutycznej, zapewne zastanawiasz się teraz, która jej forma będzie dla ciebie lepsza - czy psychoterapia indywidualna, czy może jednak ta grupowa. Zapewne kusi cię opcja pierwsza. Wolisz porozmawiać z terapeutą w cztery oczy i zwierzyć mu się ze wszystkich swoich problemów. Przemyśl jednak zapisanie się na terapię grupową. Sprawdź, czy coś takiego nie jest przypadkiem organizowane w twojej okolicy. Grupowa terapia może dać ci nawet więcej od terapii indywidualnej. Sam będziesz mógł się o tym przekonać, jeśli tyko się na nią zdecydujesz.

Skoro zapisujesz się na terapię, prawdopodobnie nie radzisz sobie z pewnymi problemami. A wiesz przecież, że o wiele łatwiej można znieść nawet najokrutniejsze lęki i nastroje, gdy jest się w grupie zaufanych i przyjaźnie nastawionych osób. Z takimi ludźmi spotkasz się na terapii grupowej. Wszyscy jej uczestnicy są do siebie podobni, bo zmagają się z problemy natury psychicznej. Terapia grupowa da ci szansę na nawiązanie bardzo wartościowych znajomości, a być może nawet na poznanie prawdziwych przyjaciół, którzy od tej pory będą cię wspierać. Jest to jej nieoceniona zaleta. Dzięki przyjaźni wszystko staje się prostsze.


Terapia grupowa - co to takiego?

Terapia grupowa nie jest nowym wynalazkiem, ale dopiero niedawno zaczęto stawiać ją na równi z terapią indywidualną. Niegdyś uważano, że działa ona gorzej, jednak dziś badania i przeprowadzane na pacjentach ankiety pokazują jasno, że w niektórych przypadkach jest ona nawet skuteczniejsza. A na czym dokładnie polega i do kogo jest kierowana? Czym różni się od klasycznej terapii indywidualnej?

Jak wygląda grupowa terapia? Otóż polega na przeprowadzaniu spotkań grupowych. Jej uczestnicy, czyli pacjenci spotykają się regularnie w wyznaczonym przez terapeutę dniu (zazwyczaj o tej samej godzinie) razem z psychoterapeutą lub dwoma psychoterapeutami. To, jak przebiegają wizyty, zależy w głównej mierze od nich. Terapeuci prowadzący terapie grupowe są zwykle bardzo elastyczni i potrafią dostosować się do pacjentów, dostrzegając, jakie techniki działają na nich najlepiej i jakie zadania są przez nich najchętniej wykonywane. Psychoterapia grupowa przynosi szczególnie dobre efekty w leczeniu różnego typu zaburzeń społecznych. Chorzy mogą spotkać się ze sobą w komfortowych i bezpiecznych warunkach, by na spokojnie i powoli przełamywać lęki, a później wypracowane techniki wprowadzać do swojej codzienności.