nym skupienie się na swoich pasjach, a jeszcze inni wymagają pomocy specjalisty. Psychoterapia w wielu osobach budzi pewne obawy, dlatego dobrym początkiem będzie znalezienie budzącego nasze zaufanie specjalisty. Nie bójmy się, że terapeuta wyśmieje nasze problemy lub będzie nas oceniał – profesjonaliści są właśnie po to, by pomóc nam rozwiązać trudności, niezależnie od ich podłoża i bezpośrednich przyczyn. Pomyślmy też jakie korzyści niesie terapia – regularne spotkania z pewnością przełożą się na lepsze samopoczucie i poprawę jakości życia.
Psychoterapia – czego możesz się spodziewać?
Psychoterapia stosowana jest nie tylko u pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i chociaż może być stosowana jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego przy poważniejszych chorobach, wizyta u specjalisty bywa również jednym ze sposobów na rozwijanie swojej osobowości. Bardzo często do terapeuty zgłaszają się osoby mające różnego rodzaju problemy, wśród których wymienić można depresję, trudne relacje z bliskimi lub chociażby rozstanie z wieloletnim partnerem. Psychoterapia polega na indywidualnych rozmowach ze specjalistą lub też na spotkaniach grupowych – wybór konkretnego rozwiązania zależny jest od problemu, z jakim pacjent przychodzi do terapeuty. Istnieje również wiele metod psychoterapii, które dobiera się w zależności od konkretnego przypadku.
Kto powinien skorzystać z psychoterapii?
Psychoterapia to specyficzna forma leczenia, ponieważ nie stosuje się w tym przypadku środków farmakologicznych, ale rozmowę. Jest ona jednak specyficzna, ponieważ podczas poszczególnych sesji opowiadamy o swoich problemach, zaś specjalista pomaga nam dotrzeć do często nieuświadomionych uczuć i emocji będących prawdziwą przyczyną trudności w budowaniu dobrych relacji z bliskimi czy nawet dolegliwości fizycznych. Z całą pewnością psychoterapii nie należy się wstydzić ani łączyć jej z chorobami psychicznymi. W życiu zdarzają się trudne momenty, kiedy pomoc specjalisty jest niezbędna, jak np. śmierć bliskiej osoby, depresja, rozstanie czy inne problemy, z którymi nie radzimy sobie samodzielnie.