A Co Jeśli Mógłbyś znaleźć kardiologa Już Za 4 Dni? - zdrowie

kardiolog.cieszyn.pl

Czym zajmuje się kardiologia

Kardiologia jest jedną z wielu dziedzin medycyny, a jej głównym zainteresowaniem są schorzenia i wady układu sercowo-naczyniowego. Kardiologia zajmuje się diagnozą problemów z sercem, aortą i mniejszymi naczyniami krwionośnymi, a późn

A Co Jeśli Mógłbyś znaleźć kardiologa Już Za 4 Dni? - zdrowie kardiolog.cieszyn.pl
iej wdrażaniem odpowiedniego leczenia. Gabinet kardiologiczny oferuje wykonanie szeregu różnych badań pozwalających na zdiagnozowanie wad i chorób serca. Przykładowymi badaniami, które wykonuje się w ramach kardiologii, są UKG serca, EKG serca oraz EKG wysiłkowe. Kardiologię można podzielić na nieinwazyjną oraz inwazyjną. W ramach kardiologii nieinwazyjnej wykonuje się zabiegi i badania, które nie wymagają bezpośredniej ingerencji w ciało człowieka. Do kardiologii inwazyjnej z kolei zalicza się diagnostykę i leczenie polegające na stosowaniu cewnika naczyniowego. Wbrew powszechnemu sądzeniu kardiologia zajmuje się nie tylko nabytymi i wrodzonymi chorobami serca, ale także zajmuje się naczyniami krwionośnymi. Kardiolog może zajmować się więc całym układem krążenia, a nie tylko mięśniem sercowym.


Badania EKG wysiłkowe

Kardiolog zajmuje się, między innymi, wykonywaniem różnego rodzaju badań kardiologicznych mających na celu zdiagnozowanie występującego u pacjenta problemu. Jednymi z badań wykonywanych w gabinetach kardiologicznych są wysiłkowe badania EKG. Badanie wysiłkowe EKG polega na badaniu pracy serca pacjenta, podczas gdy ten jest w trakcie wykonywania aktywności fizycznej. Próba wysiłkowa pozwala na ocenę wydolności fizycznej organizmu oraz pomaga w diagnozie różnych chorób dotyczących funkcjonowania mięśnia sercowego. Przeprowadzenie próby wysiłkowej pozwala także ocenić stan pacjenta, który przebył zawał. Podczas wykonywania wysiłkowego badania EKG pacjent ćwiczy na rowerku stacjonarnym lub na bieżni. Równocześnie z wykonywanym wysiłkiem fizycznym mierzony jest stan serca oraz układu krążenia za pomocą specjalnych elektrod. Wyniki takiego badania są potem odpowiednio interpretowane przez kardiologa. Próba wysiłkowa dostarcza kardiologowi wielu informacji dotyczących działania oraz stanu serca badanego pacjenta.


Szukanie gabinetu kardiologicznego

Z usług kardiologa korzysta wielu pacjentów w celu postawiania diagnozy chorób i wad serca oraz w celach kontrolnych po przebytych już chorobach. Kariolog, tak samo jak wielu innych lekarzy, może świadczyć swoje usługi w prywatnym gabinecie kardiologicznym. Znalezienie gabinetu kardiologicznego, który oferuje wykonywanie nieinwazyjnych badań kardiologicznych, nie jest trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli mieszkamy w większym mieście. Tak jak wiele innych gabinetów lekarskich, tak również gabinet kardiologiczny może posiadać własną stronę internetową, dzięki czemu pacjenci mogą łatwiej znaleźć kardiologa. Na stronie internetowej gabinetu kardiologicznego podane są takie informacje, jak zakres wykonywanych badań, dane kontaktowe czy też cennik usług. Najczęściej wykonywanymi badaniami w gabinetach kardiologicznych są UKG serca, EKG serca, wysiłkowe EKG serca oraz badanie EKG wykorzystujące metodę Holtera. Strona internetowa danego gabinetu kardiologicznego posiada wszystkie informacje potrzebne pacjentowi.


Czym jest EKG

EKG serca jest jednym z badań, które jest wykonywane w gabinetach kardiologicznych. EKG stanowi skrót od elektrokardiografii i jest badaniem, które służy w celach diagnostycznych różnych wad oraz chorób mięśnia sercowego. Badanie EKG jest całkowicie bezbolesne oraz nieinwazyjne dla pacjenta. Kardiolog poprzez wykonanie badania EKG otrzymuje wiele cennych informacji na temat działania serca badanego pacjenta. Podczas badania elektrokardiograficznego sprawdza się elektryczną czynność mięśnia sercowego poprzez umieszczenie na ciele pacjenta specjalnych elektrod. Elektrody umieszczone na klatce piersiowej pacjenta oraz kończynach gromadzą informacje o pracy serca i przesyłają je do specjalnego aparatu EKG. Dane zebrane przez elektrody są zapisywane na specjalnej taśmie do EKG. Wynik zapisu takiego badania jest nazywany elektrokardiogramem, który jest potem odpowiednio interpretowany przez kardiologa. Badanie EKG dostarcza takich informacji, które pozwalają wykryć nieprawidłowości pracy serca, zaburzenia rytmu czy problemy z napływaniem krwi do serca.